Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 1

Nový internetový projekt hlídá předvolební sliby politiků

Slibujeme.cz je novým online projektem, který zpřehledňuje politické dění. Watchdogová internetová stránka slibujeme.cz umožní archivovat předvolební sliby politiků, přehledně je třídit a vyhledávat v nich. Zatímco sliby vládních stran je možné dohledat, v menších obcích programy plné slibů mizí z očí i z internetu. Slibujeme.cz slouží k tomu, aby volební sliby našich politiků neskončily na smetišti dějin.

“Všechny předvolební letáky, plakáty, bilboardy a proslovy jsou zapomenuty, jen co volič vhodí hlas do urny. Slibujeme.cz je jejich archivem, nástrojem veřejné kontroly, který umožňuje dohledat sliby našich politiků,” říká o projektu jeden ze zakladatelů Michal Berg.

Stačí pomocí jednoduché aplikace nahrát fotografie předvolebních letáků, billboardů či internetová videa a přiřadit k nim související informace: typ a rok voleb, jméno obce, politické strany nebo jména politiků, kteří se z předvolebních materiálů na důvěřivé voliče usmívají. Je možné také označkovat témata, o kterých se v předvolebních kampaních mluví. Pomocí těchto značek bude možné v archivu volebních slibů vyhledávat.

"Prvním krokem ke kontrole slibů našich politiků je vytvoření jejich databáze, která bude veřejné přístupná. V tuto chvíli nemáme ambice kontrolovat plnění předvolebních závazků. To je na voličích, novinářích a dalších aktivistech,” dodává Michal Berg.

Za projektem stojí účastnící brněnského Social Innovation Campu, který uspořádal v březnu 2012 Respekt Institut s cílem podpořit zajímavé občanské nápady používající moderní technologie.

Michal Berg, spoluzakladatel projektu, slibujeme@gmail.com, 603 102 284

Klára Bažantová, projektový koordinátor, slibujeme@gmail.com, 736 435 829